Yaratıcı Drama Liderliği / Eğitmenliği M.E.B. Sertifika Programı

Yaratıcı Drama Liderliği / Eğitmenliği M.E.B. Sertifika Programı

Sizdrama 2003 yılından bu günlere kadar, yaratıcı drama yönteminin bir çok alanda kullanılabilir ve etkili olduğunu planlayarak, programa dönüştürerek ve uygulayarak kanıtlamış bir kurumdur.

Yaratıcı drama eğitmeni/Lideri (YDL) olmak isteyenler, Sizdrama özelinde hazırlanmış uygulamalı eğitimi tamamlayarak, MEB Onaylı Yaratıcı Drama Liderliği/Eğitmenliği sertifikasına sahip olabilirler.

İş alanları;

Anaokullarında Yaratıcı Drama Öğretmenliği

Resmi ve özel okullarda Yaratıcı Drama öğretmenliği

Şirketlere yönelik eğitimlerde eğitmenlik

Yaratıcı Drama kursu eğitmenliği

Öğretmenlere yönelik yöntem eğitmenliği

Sanat alanlarına yönelik eğitmenlik

Ders konularına (Matematik, Fen, Yabancı Dil...) yönelik yöntem eğitmenliği

Sizdrama YDL programının farkı

Sizdrama, uygulanan liderlik programlarından farklı olarak katılımcıların ayrıca şu donanımlara sahip olmalarını sağlar

1- Kişisel gelişim; Lider adaylarının, kendi kişilik özelliklerini tanımaları, bu özelliklerin yaratıcı drama liderlik özelliklerine göre gelişmesi gereken yönlerini fark etmeleri ve YDL özelliklerine uyumlu hale gelmesini sağlayacak bir süreçten geçmeleri sağlanır. 

2- Psikolog eğitimleri; Lider adayları, liderlikleri sürecinde karşılaşacakları grupların gelişim özelliklerini göz önünde tutarak, ortaya çıkan davranışların, tepkilerin ve duyguların farkında olarak grup çalışmalarını yönetebilmesi için, Sizdrama Psikologlarından eğitim almaları sağlanır. 

3- Liderlik deneyimleme; Lider adayları, normalde sadece son kurda liderlik deneyimi yaşarken, Sizdrama YDL programında adayların, liderlik deneyimlerini her kurda yaşamaları sağlanır.

3- Çocuklarla deneyim; Lider adaylarına, Sizdrama liderlerinin yönettiği yaratıcı drama atölyelerini (5-6, 7-9, 9-11, 11-14 yaş) izleme ve deneyim kazanma imkanı sağlanır.

4- Eğitim Öğretimde deneyim; Lider adayları ders konularının (Matematik, Fen Bilgisi, Türkçe-Edebiyat, Hayat Bilgisi, Sosyal Bilgiler, okul öncesi konuları, Kimya, Fizik, Tarih…) işlenmesinde yaratıcı dramanın kullanılmasına yönelik, Sizdrama'ya ait olan ÖYD eğitimi almaları sağlanır. 

5- Okul öncesi alan; Lider adaylarının, okul öncesi alanda yaratıcı drama liderliği yapmalarını sağlamak için, kazanıma yönelik plan hazırlama ve uygulama deneyimleri kazanacakları uzun soluklu eğitim almaları sağlanır.

6- Yeni ürün yaratma; Lider adayları, yaratıcı drama yöntemli çalışmalarla farklı alanlardaki ihtiyaçlara göre yeni ürünler (Proje-Program) oluşturma ve bu ürünlerin hedef kitleye ulaşmasını sağlayacak eğitimler alması sağlanır. 

Sizdrama YDL programını tamamlayan liderlerimize, program bitiminden sonra da destek vermeyi, bir sorumluluk olarak kabul ederiz.

YDL Programının Süresi:

YDL Programının eğitim süresi toplam 320 saattir. Her ders 45 dk. dır.

1. Aşama; Toplam 16 Oturum (48 ders saati)

2. Aşama; Toplam 16 Oturum (48 ders saati)

3. Aşama; Toplam 16 Oturum (48 ders saati)

4. Aşama; Toplam 16 Oturum (48 ders saati)

5. Aşama; Toplam 20 Oturum (60 ders saati)

6. Aşama; Toplam 16 Oturum (48 ders saati): Raportörlük, 20 saat seminer ve proje

çalışmasından oluşur.

Başvuru için;

5 adet vesikalık fotoğraf

Nüfus kağıdı fotokopisi

Öğrenim belgesi

Kısa özgeçmiş

Bölümler

1

Yetişkinler için Yaratıcı Drama ile Farkındalık

Yaşamın bazı evrelerinde ortada durup tam olarak ne istediğimizi bilmediğimizi farkedebiliriz ya da “Ne istediğimi biliyorum ama, bunun için ne...

2

Yaratıcı Drama Liderliği / Eğitmenliği M.E.B. Sertifika Programı

Sizdrama 2003 yılından bu günlere kadar, yaratıcı drama yönteminin bir çok alanda kullanılabilir ve etkili olduğunu planlayarak, programa dönüştürerek ve...

3

Psikodrama

“Psikodramanın dokunuşu hayatınızı sonsuza dek değiştirir.” Psikodrama Jacob Levi Moreno tarafından geliştirilmiş olan bir psikoterapi tekniğidir.İnsanın doğuştan sahip olduğu üç özelliği,...

4

Yaratıcı drama nedir

Drama nedir?Günlük dilde (halk dilinde) drama sözcüğü, daha çok hüzün ve acı içeren dizi ya da film olarak algılanmakta ve...

Videolarımız

To Top