Z. Zehra CANSU ORCAY

 Psikolog

 

Yeditepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunudur. Yüksek Lisans eğitimini ise Okan Üniversitesi Klinik Psikoloji bölümünde tamamlamıştır.  Lisans eğitimi süresince; anaokulları, rehabilitasyon merkezleri, psikolojik danışmanlık merkezleri ve Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ergen kliniğinde stajlarını tamamlamıştır. Ayrıca ulusal psikoloji öğrencileri kongrelerine ve atölyelere katılmış, uluslararası kongrelerde gönüllü çalışmıştır. Çeşitli anaokullarında psikolog olarak görev yapmıştır.  

2010 yılında hazırlık grubuyla başladığı psikodrama eğitimine İstanbul Psikodrama Enstitüsü’nde bir süre devam etmiştir. Aynı Enstitüde,  Bireysel Psikodrama ve Çocuk Psikodraması eğitimini tamamlamıştır enstütü bünyesinde katıldığı konferanslar şöyledir:  

Marcia Karp (2012): "Psikodrama ve Seksualite: Seninkiler,Benimkiler ve Onlarınkiler"

Jacob Gershoni (2013): "Kuşaklararası Psikodrama - Transgenerational Psychodrama" 

Judith Tezsary (2014): "Psikosomatik Psikodrama ve Kuşaklararası Yansımaları - Psychosomatic Psychodrama and Transgenerational Links" 

Deniz Altınay, Marcia karp, Neşe Karabekir, Eva Fahlstorm (2015): "Sosyometrinin Farklı Yüzleri - Different Faces of Sociometry" 

2010 yılından beri Sizdrama bünyesinde yürütülen DramaKGP çalışmalarında psikolog olarak gruplara katılmakta, psikologlar kordinatörü olarak görevini sürdürmekte ve seanslarına devam etmektedir.

 

 

1987 yılının bir nisan günü açtım gözlerimi dünyaya... Annem babam Zehra demiş bana, ben ise yarım konuşmamla Lella :) 

İlk komşu ziyaretimi 6 yaşımda sokakta oynarken yapmaya karar verip, yalnız başıma yeni taşınan komşumun kapısını çalarken, babamın hediyelik eşya mağazasından paketlediğim hediyeyi kapıp, iletişim başlatmakta kendi çapımda bir zirve yapmışım.

Kitaplar ve çeşitli hayvanlar arasında büyürken, çamurdan köfteler yapmak da dahil olmak üzere sokak oyunlarıyla büyüdüğüm yıllarda; dosya kağıtlarına çizdiğim renkli resimler eşliğinde anne ve babama şiirler yazıp gizlice dolaplarına atarak başladığım yazma serüvenimi şimdilerde kitap tutkumla besliyor ve arada defterlerime yazılar yazıp kendime saklayarak sürdürüyorum. 

Kocaeli’nin Değirmendere’sinde, yeşillikler içinde ve deniz kokusunu içime çeke çeke büyüyünce, denize uzak bir yerde yaşamamaya karar verip üniversitede de İstanbul’a doğru yol aldım. Liseye başladığımdan beri dilimden düşürmediğim psikoloji bölümünü nihayet kazanıp, Yeditepe Üniversitesi’nin bol oksijenli, bol yokuşlu olan ağaçlar içerisindeki kampüsüne, okul yurdunda kalmak suretiyle tam anlamıyla yerleştim.

Üniversite devam eder, ben ise çocuklarla çalışmak için sabırsızlanırken staj yapmak üzere bir anaokuluna gitmeye başladım ve orada tanıdığım Sizdrama’nın kurucularından olan Berrak Artemiz’i bulup bir daha da bırakmadım. Halen Sizdrama bünyesinde psikolog olarak, çocukların dilinde ise “Mutluluk Öğretmeni” olarak çalışmalarımı sürdürüyorum.

To Top