Yeşim İmre Hanoğlu / Koordinatör / Yaratıcı Drama Eğitmeni

Yeşim İmre Hanoğlu, öğretmenlik eğitimini Marmara Üniversitesi’nde tamamladı. Lise ve üniversite eğitimi sırasında Gazi Üniversitesi, Oda Tiyatrosu ve Marmara Üniversitesi Tiyatro Topluluğu ile çalışmış ve çeşitli oyunlarda rol almıştır. Yaratıcı drama eğitimini Çağdaş Drama Derneği’nden alarak "Yaratıcı Drama Yöntemi ile Ekranın Çocuklar Üzerindeki Etkisine Yönelik Ebeveyn Farkındalığının Arttırılması" isimli projesini tamamlamıştır. İki yıl boyunca Suat Güneş’ten teorik ve uygulamalı olarak eğitimler almış ayrıca yaratıcı drama ile ilgili uluslararası kongrelerde gönüllü olarak çalışmış ve atölyelere katılmıştır. Şu sıralar Doğaçlama Tiyatro Oyunculuğu eğitimine devam etmekte ve bu alan ile ilgili atölyelere katılmaktadır. Özel okul ve kolejlerde eğitimde drama çalışmaları yapan, Ebeveynlik ve Masal-Oyun Atölyeleri düzenleyen ve Sizdrama'da DramaKGP ile çeşitli yaş gruplarında atölye yöneten Yeşim İmre Hanoğlu, 2009 yılından itibaren Sizdrama bünyesinde DramaKGP koordinatörlüğü yapmaya devam etmektedir.

 

Bisiklet, uçurtma ve doğa aşığı Yeşim, bahçede ve evde ördek, kedi, köpek, kuş, tavuk, kaplumbağa besleyip, bir adım ileri giderek, kavanozda çekirge beslemiş ve çekirgelerin, marul yapraklarını yemeden öldüklerini görünce bu işe bir son vermiştir. Bütün çocukları bir araya getiren uzay ebesi, komşularının ağaçlarından iğde düşürmek için oynanan renkli istop, boş salça kutularıyla oynanan kukalı saklambaç gibi oyunlarda çok iyi olduğundan, bütün gruplar tarafından “aldım verdim ben seni yendim” anlaşmasında ilk seçilenlerden olmuş ve ileride çocuklara öğretmek üzere dağarcığına birçok oyun katmıştır. Çocukken evciliklerde -ki dramanın temelleri bu evciliklerde atılmıştır- nedenini bilmeden taksici rolünü oynayan Yeşim, çamurdan Ninja Kaplumbağa telefonu ve çeşitli oyuncaklar yaparak, yaratıcılığa yolculuk etmiştir.

Okulda masa tenisi, izcilik, tiyatro ile ilgilenip, deprem bölgesinde zarar görmüş insanlara yardım amaçlı tiyatro oyunları sergilemiş, müzikle iç içe ve hep söylemede kalmıştır. NTV’deki birçok programda İstanbul ile ilgili güzel oyunlar, güzel insanlar, güzel yemekler görüp, üniversite hayatını İstanbul’da geçirmeyi kafasına koymuştur. Marmara Üniversitesi’nde öğretmenlik eğitimine başlamış ve hemen tiyatro gruplarına girip, kulüp bünyesinde birçok konser düzenlemiş, Kadıköy Belediyesi ile bir eğitim projesinde çalışıp, ilköğretim öğrencilerine İngilizce dersleri vermiştir. 

Çocukluk yıllarını hiç unutmayan Yeşim, üniversiteden sonra yaratıcı drama ile tanışmış, hayatını oyun oynayarak, eğlenerek, üreterek sürdürmeye karar vermiş ve Çağdaş Drama Derneği’nden yaratıcı drama eğitimi alıp, drama ile ilgili düzenlenen uluslararası kongrelerde gönüllü olarak çalışmıştır. Bir arkadaşı sayesinde Sizdrama Ailesi ile tanışıp, Berrak Artemiz ve Suat Güneş’in oluşturduğu DramaKGP’ye aşık olduktan sonra Sizdrama Sanat Merkezi’nde çalışmaya başlamıştır. Halen okullarda drama dersleri verip, DramaKGP lideri ve koordinatörü olarak çalışmaya devam etmektedir.   

To Top