Yard. Doç. H. Nihat GÜNEŞ, Eğitim Sosyoloğu ve Yaratıcı Drama Eğitmeni

 

Lisans eğitimini 1999 yılında Sosyoloji alanında tamamladı. Yüksek Lisans programını yine aynı alanda “Modernizmden Postmodernizme Türkiye’de Kültürel Yabancılaşma Sorunu” başlıklı çalışmasıyla bitirdi. Doktora eğitimini ise İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünde 2005 İlköğretim Programlarının sosyolojik analizine dayanan tez çalışması ile 2011 yılında gerçekleştirdi. Çağdaş Drama Derneği’nin gerçekleştirdiği liderlik programında 5. aşamayı tamamlayarak proje aşamasına devam eden Güneş, çeşitli okul ve kolejlerde yaratıcı drama eğitmenliği yapmış, Yapı Kredi Sanat bünyesinde gerçekleştirilen “Yaratıcı Drama İle Okuma Atölyeleri” için oturumlar hazırlamış ve yönetmiştir. 

 

 

 

 

 

Denizli’de doğan H. Nihat GÜNEŞ, babasının nüfus müdürlüğüne gitmeye üşenmesi yüzünden 3 yaşına kadar Germiyanoğulları Beyliği’ne bağlı yaşamıştır. Şemsi Efendi İlkokuluna gitmek istese de okuma yazmayı henüz bilmediği için 1 yıl boyunca Merkezefendi İlkokulu’nda okuduğunu fark edememiştir. “Olsun neticede o da efendi” diyerek bu travmayı hafif sıyrıklarla atlatmıştır. 2.sınıfta düzenlenen yerli malı haftasında öğretmenleri ve arkadaşları huzurunda söylediği “Sevda” adlı şarkı sınıfta inanılmaz bir etki…yaratmamıştır. Yemeye içmeye devam edilmiş olay unutulmuştur. Nükleer araştırmalar üzerine uzmanlaşmaya o gün kafasına koyan GÜNEŞ matador olmaya ertesi gün, karate filmleri çevirmeye de Cuma gibi karar vermiştir. Kararlılığı bugün de sürmektedir.

Ortaokul İngilizce dersinde kendi yazıp oynadığı “kaybolan ceket” konulu conversation çalışması boyunca ceketi eliyle önde tutarak oynadığı rol bugün hala konservatuarlarda ders konusu olarak işlenmektedir. Lise yaşamındaki en önemli başarısı 1. dönem getirdiği zayıfları kurtarmak olan GÜNEŞ mezun olunca silkelenmiş, nükleer çalışmalar, matadorluk ve karate hayallerini hatırlayarak üniversitede Sosyoloji bölümüne girmiştir. Yüksek Lisans tezi olarak sunduğu “Modernizmden Postmodernizme Türkiye’de Kültürel Yabancılaşma Sorunu” başlıklı tezi bi nevi kendisini anlatmaktadır. Yine İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümü doktora programında; kendisini bu hale getiren eğitim sistemiyle hesaplaşmak istercesine, “Prens Sabahattin’in Fikirleri ile 2005 İlköğretim Programının Temel Felsefesi Arasındaki Kavramsal İlişkiler” başlıklı bir tez hazırlamıştır.  Aile ocağına doktor olarak dönen GÜNEŞ, babasının “matador olaydın eyiydi, buna da şükür” demesini duymazdan gelse de arka oda da biraz ağlamıştır.

Nükleer araştırmalara olan aşk derecesindeki ilgisini bir türlü bastıramayan GÜNEŞ bu hayalinin peşinden giderek 2003 yılında Çağdaş Drama Derneği’nin liderlik programına katılmıştır. Programın proje basamağına devam eden kahramanımız çeşitli eğitim kurumlarında yaratıcı drama eğitmenliği yapmıştır. Halen Sizdrama Sanat ve Eğitim Merkezi bünyesinde eğitmenliğe devam ederken hazırlayıp yönettiği “Yapılandırmacı Yaklaşım ve Yaratıcı Drama”, “Yaratıcı Drama ile Okuma” gibi atölyelerle bilime ve sanata katkı sunmayı sürdürmektedir.

Türkiye’de ilk kez kurulan “Öğrenci Veli Derneği” (Veli-Der) başkanlığını yürütmesi babasıyla arasındaki buzları bir nebze eritse de tam olarak “matador” etkisi yaratamamıştır.

 

To Top