Selmin Artemiz - Müzikal Tiyatro & Drama KGP ve Vokal Atölyesi Eğitmeni

Sanatın içine doğan Selmin Artemiz Tarkan ,1986-1987 sezonunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın açmış olduğu çocuk eğitim biriminin sınavlarını kazanarak tiyatroya ilk adımını attı. Çok değerli hocalarla çalışma fırsatı elde ederek, çocuk oyuncu olarak sahne tozuyla tanıştı.

Bu alanda devam etme isteği ne yazık ki eğitim sistemimizin azizliği ile sekteye uğradı ve pozitif bilimlere yöneldi. Üniversite mezuniyeti ve 8 yıl süren beyaz yakalı iş yaşamının ardından, ait olduğu yere; sahneye geri dönmenin verdiği mutluluk ve motivasyon ile çalışmalarına hız verdi.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzikal Tiyatro bölümünden mezun olduktan sonra, yurt içi ve yurt dışında bir çok müzikalde yer aldı. Bu süreçte Prof.Ann Bergeron & Prof.Kate Ufema ile Teaching Teachers for Musical Theatre ( Müzikal için Eğitmenin Eğitimi ), Odisyon teknikleri eğitimleri aldı. Şan çalışmalarına Belkıs Aran ile başlamış olup, konservatuvarda Bergüzar Çelebi ile , mezun olduktan sonra da Efsun Öztoprak ile devam etmiştir. Halen Mustafa Arababacıgil ile farklı vokal teknikleri üzerine çalışmaya devam etmektedir.

 Eğitmenliğinin yanı sıra , müzikallerde yer almaya devam eden sanatçı; yazarak, söyleyerek ve oyun oynayarak anlatmak istediklerini sanat yoluyla ifade etmeyi yaşam biçimi haline getirmiş, çocuklarla ve gençlerle deneyimlerini paylaşıp çoğaltarak, 2012’den bu yana Sizdrama Sanat ve Eğitim Merkezi’nde DramaKGP, Müzikal Tiyatro ve vokal eğitmenliği yapmaktadır


 

Yer aldığı projeler : 

Günün Çorbası Müzikali - Shelly De Coco karakteri / İstanbul Devlet Tiyatrosu 2017-2018 halen ( Yeni Tiyatro Dergisi ve Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri'nde En iyi Yardımcı Kadın oyuncu adaylığı )

Shirley - Müzisyen / 2015 - halen

Balım Müzikali - Ensemble / İstanbul TIM Show Center 2014 - 2015

Sidikli Kasabası Müzikali - Penelope Pennywise karakteri / İstanbul Devlet Tiyatrosu 2011 - 2013

FOOTLOOSE Müzikal - Ensemble / Amerika Birleşik Devletleri 2009

GREASE Müzikal - Jan karakteri / İstanbul 2008

Broadway Patchwork - Queenie karakteri / İstanbul 2007

Rüyaların En Güzeli - Çocuk Oyuncu / İstanbul Şehir Tiyatroları 1986 - 1988


 

Solist olarak yer aldığı konserler :

Piatango performans konserleri 2015 - halen

Caddebostan Kültür Merkezi’nde İstanbul Film Müzikleri Orkestrası Evrensel Çocuk Filmleri Festivali Solist 2013

Journey to Broadway konser serileri 2007 - 2014

Atatürk Kültür Merkezi’nde Şef Orhan Şallıel yönetiminde Türk Kalp Vakfı “Kalpten Kalbe” müzikal konser ( Ladies and Gentlemen Müzikal Tiyatro Topluluğu ile ) 2008

Caddebostan Kültür Merkezi’nde müzikal konser ( Ladies and Gentlemen Müzikal Tiyatro Topluluğu ile ) 2008

Casa D’Italia’da müzikal konser ( Ladies and Gentlemen Müzikal Tiyatro Topluluğu ile ) 2007

Bilgi Üniversitesi’nde müzikal konser “Entr–Acte II” ( Ladies and Gentlemen Müzikal Tiyatro Topluluğu ile ) 2006

CRR Müzikaller Gecesi ( Ladies and Gentlemen Müzikal Tiyatro Topluluğu ile ) 2006

Bilgi Üniversitesi’nde muzikal konser “Entr-Acte I” ( Ladies and Gentlemen Müzikal Tiyatro Topluluğu ile ) 2005


 

 

Nam-ı diğer Selmini, uçların insanıdır.Siz deyin 0,5 biz diyelim 0,7… 0,9 olmadığı kesin zira biraz kırılgandır her insan kadar. Çocukken astronot, orkestra şefi,buz pateni sanatçısı ve yunus eğitimeni olmak istemiştir.Halasının eczacı olmasından da etkilenerek eczacı olmayı düşlediği bir yaz tatilinde, babaannesinin ona diktiği beyaz önlüğü gece gündüz üzerinden çıkartmayarak Burgazada'da deli sanılmıştır.

Aklı selim yaşlara geldiğinde bir delilik yapıp, bilgisayar başında dirsek çürüttüğü yükselen grafikteki kariyer koltuğundan ; hayallerinin peşinden koşmak için kalkmıştır. Şimdilerde onu sabahları çizgi film izleyip kahvaltı yaparken, doğada hayvanlarla konuşurken, çamura bulanmış seramik yaparken, çok sevdiği çocuklarla drama , müzik ve müzikallerle ilgili bilgi ve deneyimlerini paylaşırken, akşamları da tiyatro sahnesinde hayallerini yakalamaya çalışırken görebilirsiniz.


To Top