Berrak Artemiz Çınar / Klinik Psikolog / Psikodramatist / Sizdrama Kurucusu


2006 yılında Haliç Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olmuştur. Maltepe Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı’ndan Klinik Psikolog olarak uzmanlığını almıştır. Lisans eğitimi süresinde ve sonrasında Balıklı Rum Hastanesi ve Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde nevroz ve psikoz servislerinde bulunmuştur.

Avrupa Psikoterapi Deneğinin (EAP) kurumsal üyesi olarak faaliyet gösteren ve Psikodrama Eğitim Kurumları Federasyonu (FEPTO) onaylı diploma veren İstanbul Psikodrama Enstitüsü’nden, yedi yıllık yaşantısal eğitim sonrasında “Yaşamın Müziği - Psikodrama’da müzik ve sesin kullanımı” başlıklı tezi ile Psikodramatist ünvanını almıştır. Psikolojik Testler Derneği’nden yetişkin ve çocuklara uygulanan objektif ve projektif testler eğitimini almıştır.

Feza Balkaya ile dört senelik yaşantısal Gestalt Terapi Eğitimini tamamlayan Berrak Artemiz Çınar, katıldığı birçok ek eğitimlerle birlikte yetişkinlerle bireysel ve grup psikoterapi çalışmaları yapmakta, yöntem olarak ise gestalt psikoterapi yaklaşımı, psikodrama, transaksiyonel analiz ve dışavurumcu sanat terapilerini kullanmaktadır. Türk Psikologlar Derneği üyesi olan Berrak Artemiz Çınar; Oyun Terapileri Derneği kurucularındandır. Nişantaşı’nda Keşif Psikolojik Danışmanlık’ta ve kurucu ortaklarından olduğu Sizdrama Sanat, Eğitim ve Danışmanlık Merkezi’nde alan çalışmalarını sürdürmektedir. 

1 Nisan sabahı babası annesine “sakın bana şaka yapayım deme” diyerek evden ayrıldığında; annesinin karnından bu sesi duyan Berrak, bu şaka yollu doğum anısı fırsatını kaçırmadı ve tam da o gün dünyaya gelmeye hazır olduğuna karar verdi. Sanatçı bir ailenin en küçük torunu olması dolayısıyla yaşamı; şiirden, müzikten, edebiyattan, tiyatrodan, resimden geçirerek tanıyıp sevdi. Henüz ilkokuldayken kuzenlerinin psikoloji kitaplarını okuyarak psikoloji dünyasının perdesini araladı. Orta okul yıllarında arkadaşlarının ve ailesinin zeka bölümü puanını hesaplamaya çalışmak gibi nafile gayretlerle meşguldü. Bütün arkadaşlarının ailesini dışarı çıkmak, yatılı misafirlik yapmak veya tatile çıkmak konusunda ikna edebilen yegane arkadaş rolü, şimdi terapi ilişkilerinde sağladığı güvenilir olma adına attığı ilk temellerdi. Müzik, her döneminde yaşamının önemli bir parçası oldu. Psikoloji ve müziği biraraya getirmek için türlü türlü araştırma ve uygulamayla sonunda psikodrama ve sanat terapilerini kullanarak terapi tekniği olarak en çok kendine iyi geleni seçti.

Çocuklar, yaşlılar ve hayvanlar en kıymet verdikleridir. Çok bunaldığında Turgut Uyar’ın denge isimli şiirinde soluklanır. Sevdi mi çok sever, güzel sever. En çok hayata duyarsızlaşmamış, hayret etme duygusunu kaybetmemiş çocuk kalplerle anlaşır. Kıymet verir, kıymet bilir. Tembelliği de, çok çalışmayı da iyi becerir. Yılın on ayı boyunca çok çalışır, iki ayında ise kayıplara karışır. Şimdilerde kurucu ortaklarından olduğu Sizdrama'da tam da ait hissettiği yerde müzik, drama ve psikolojiyle kardeş kardeş kendini eylemekte, yolu kesişenlere de kendini eyleme konusunda cesaret vermektedir. Evli, çocuklu, kedili ve köpeklidir:)


To Top